Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Yusufeli Pazar Günü Yeniden Sandığa Gidiyor

Yusufeli Pazar Günü Yeniden Sandığa Gidiyor
  • 01.06.2019
  • Yusufeli Pazar Günü Yeniden Sandığa Gidiyor için yorumlar kapalı
  • 24.882 kez okundu

Yusufeli’nin Yeni Belediye Başkanı 3 Adaydan Biri Olacak

Yusufeli 2 Haziran 2019 Pazar günü YSK tarafından iptal edilen bir önceki seçimin ardından belediye başkanını belirlemek için yeniden sandık başına gidiyor.

31 Mart 2019 Pazar günü gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından YSK tarafından çeşitli gerekçelerle iptal edilen Yusufeli’ndeki seçimler 2 Haziran 2019 Pazar günü yenilenecek. Yenilenecek olan yerel seçimlerde 3 parti yeniden aday gösterirken diğer partiler aday göstermediler. Yusufeli İlçesi’nde AK Parti mevcut belediye başkanı Eyüp Aytekin ile yarışırken, CHP Barış Demirci, Saadet Partisi ise Mustafa Aksoy ile seçimlerde seçmenin karşısına çıkacak.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde, AK Partili aday Eyüp Aytekin’in 31 Mart’ta 3 oy farkla kazandığı; ancak CHP’nin kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı ve 2 zarfın usulüne uygun imha edilmediği itirazı sonrası Yüksek Seçim Kurulu’nca (YSK) iptal edilen belediye başkanlığı seçimi, 2 Haziran’da tekrarlanacak. MHP’nin Erdal Demirci’yi çekerek, Aytekin’i destekleyeceği seçimde AK Parti, CHP ve SP’nin adaylar yarışacak.

Yusufeli’nde, 31 Mart Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi’ni, ıslak imzalı sandık sonuçlarına göre, 3 oy farkla AK Parti’li aday Eyüp Aytekin kazandı. Seçimde Eyüp Aytekin 1819, CHP’li aday Barış Demirci 1815, MHP’li aday Erdal Demirci 542, SP’li aday Mustafa Aksoy ise 23 oy aldı. CHP tarafından kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı ve 2 zarfın usulüne uygun imha edilmediği gerekçe gösterilerek, olağanüstü itirazda bulunuldu. YSK ise 2 kısıtlı seçmenin oy kullanmaması gerekirken, oy kullandığı ve 2 zarfın usulüne uygun imha edilmediği gerekçesiyle Yusufeli Belediye Başkanlığı seçimini iptal edip, 2 Haziran’da yenilenmesine karar verdi.

Yusufeli’nden 31 Mart’ta aday olan MHP’li Erdal Demirci, çekilirken, 2 Haziran’da AK Parti’li Eyüp Aytekin’in destekleneceği açıklandı. Buna göre, Yusufeli’nde tekrarlanacak belediye başkanlığı seçiminde; AK Parti’nin adayı Eyüp Aytekin, CHP’nin adayı Barış Demirci ve SP’nin adayı Mustafa Aksoy yarışacak. Yusufeli’nde, 20 sandıkta, 5 bin 219 seçmen oy kullanacak. İlçede saat 07.00’de başlayacak oy kullanma işlemi, saat 16.00’da sona erecek.

YSK’nın iptal kararının ardından yenilenecek olan bu seçimlerin sonucunun ne olacağı büyük bir merakla beklenirken, oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından hemen sayımlara geçilecek ve sayımların başlaması ile birlikte 2 saat içerisinde sonuçlanın resmi olmamasına rağmen belirlenmesi bekleniyor.

Hacer ERER

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ