Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Yusufeli’nde En İyi Bal Yarışması Sonuçlandı

Yusufeli’nde En İyi Bal Yarışması Sonuçlandı
  • 05.09.2018
  • Yusufeli’nde En İyi Bal Yarışması Sonuçlandı için yorumlar kapalı
  • 25.210 kez okundu

Yusufeli Karakucak Güreşleri Festivali kapsamında bu yıl 10. uncusunu yapılan “Yusufeli En İyi Bal Yarışması” sonuçlandı. 

Yusufeli Karakucak Güreşleri Festivali kapsamında bu yıl 10. uncusunu yapılan “Yusufeli En İyi Bal Yarışması” sonuçlandı.

Yusufeli’nde; bal üretimini artırmak, bal üreticisini teşvik etmek ve Yusufeli balının pazarda hak ettiği değeri bulması amacıyla düzenlenen yarışmaya Yusufeli Bal Üreticileri Birlik üyesi olan 29 bal üreticisi katıldı. “Yusufeli En İyi Bal Yarışması” Yusufeli Belediyesi ve Yusufeli Bal Üreticileri Birliğinin ortaklaşa çalışmasıyla 10 yıldır devam ediyor.

Karakucak Güreş sahasında gerçekleştirilen yarışma renkli görüntülere sahne oldu. Yarışma için alınan bal numuneleri Tarım ve Orman Bakanlığı Erzurum il Gıda laboratuvarında incelendi. Laboratuvar sonuçları Yusufeli Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Yusufeli Bal Üreticileri birliği tarafından oluşturulan heyet nezdinde incelenerek açıklandı. Yarışmada ilk üç dereceye giren üreticilere günün anısına plaket ve tüm katılımcılara da katılım belgesi verildi. Artvin Arı Yetiştiricileri birliği birinci olan bal üreticisine bir adet bal süzme makinesi, ikinci ve üçüncüye ise arıcılıkta kullanılan malzeme seti hediye etti.

Yarışmada dereceye giren bal üreticileri;

  1. Çamlıca Köyü’nden Sümeyye Okur
  2. Bakırtepe Köyü’nden Mehmet Şahna
  3. Kılıçkaya Köyü’nden Habib Pehlivan

Yapılan incelemede ilk üç dereceye giremeyen bal numunelerinin de çok yüksek değerlerde olduğu tespit edildi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ